ISO 16949 BELGESİ, ISO TS 16949 OTOMOTİV KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ


İnkacert belgelendirme JQA ( Japan Quality Accreditation) Onaylı olarak ISO 16949 Belgelendirmesi yapmaktadır.

ISO / TS 16949, otomotiv sektörü için ISO 9001 gerekliliklerini belirler.

ISO / TS 16949 International Automotive Task Force (IATF) ve ISO / TC 176 temsilcilerinin hazırladığı teknik bir spesifikasyondur. Bu standart otomotiv kalite yönetim sistemleri ve mevzuatının bir harmonizasyonudur. Otomotiv sektöründe ana üreticilere hizmet veren ve otomotiv yan sanayi olarak faaliyet gösteren tüm firmalarda ISO 16949 Standardını firmalarında hayata geçirmek zorundadırlar. Hatta üreticinin kendi koyduğu ek kurallar dahi ISO 16949 Otomotiv Kalite Yönetim Sisteminin denetim konusu olabilir. Otomotiv ile ilgili tüm ürün ve prosesler (kaporta, boya vb dahil) lerin tasarım/geliştirme, üretim, montaj ve bakımlarına yönelik kalite sistem gerekliliklerini belirler.

Bu standartta da diğer tüm kalite yönetim sistemi standartları gibi Deming’in PUKÖ çevrimi esastır. Yani sürekli iyileştirme döngüsü. Planla, uygula, kontrol et ve önlem al. Dolayısı ile planlama üst yönetim tarafından müşteri şartları-beklentileri ile kendi koyduğu şartları ve standart şartlarını içeren bir kalite sistemi (doküman kontrolü, iç denetim, gözden geçirme ve eğitim sistemi) organize eder.

ISO 16949 Standardının diğer standartlardan farkı ise proses kontrolünün (istatistiksel proses kontrolünün) ayrıntılı bir şekilde ele alınarak kalite güvencesinde uygulanmasıdır.

TS kelimesi teknik spesifikasyon demektir. Bu şartname QS-9000, VDA.1, EAQF ve ASQ gibi tüm Amerikan, Fransız, İtalyan ve Alman otomotiv kalite sistemi standartlarının yerine geçmektedir. İlk kez Mart 1999 da yayınlanarak 2002,2009 revizyonlarından sonra güncel durumu ile sistem olarak kurulduktan sonra 2 aşamalı bir denetim neticesinde belgelendirilebilir.

BMW Group, DaimlerChrysler, Fiat, Ford Motor, General Motors, PSA Peugeot-Citroen, Renault Volkswagen ve bunların yanısıra ulusal ticari birlikler-AIAG, VDA, ANFIA ve FIEV Japon Araç Üreticileri Birliği JAMA da ISO/TS 16949 un gelişmesinde önemli rol oynamıştır.

ISO 16949 un maddeleri


Bölüm 1-3 Giriş – ön yüz
Bölüm 4 Kalite Yönetim Sistemi (genel şartlar, doküman ve kayıtların kontrolü)
Bölüm 4.1 Genel
4.2 Doküman Şartları
4.2.1 Genel
4.2.2 Kalite El Kitabı
4.2.3.1 Mühendislik Spesifikasyonları
4.2.4 Kayıtların Kontrolü
Bölüm 5 Yönetim Sorumluluğu
Bölüm 6 Kaynakların Yönetimi
Bölüm 7 Ürün Gerçekleştirme
Bölüm 8 Ölçme, Analiz ve İyileştirme


ISO/TS 16949 BELGESİ VE SİTEMİNİN ÖNEMİ

ISO/TS 16949 belgelendirmesi, hata önleme; tedarik zincirinde sapmaları ortadan kaldırma ile maliyetleri azaltma konu başlıklarına yoğunlaşan ve sürekli iyileştirme sürecinin hayata geçmesi için gerekli olan kalite yönetim sistemi şartlarını yerine getirdiğinizi göstermektedir. Teknik şartname, ısıl işlem, galvanizleme işlemi gibi servis sağlayıcıları, parça ve ekipman üreticileri, tedarikçiler, ana sanayi gibi otomotiv sektörünün tüm branşları tarafından uygulanmaktadır.

Bu belgelendirme, otomotiv ana ve yan sanayii tarafından kabul edilmektedir. Önde gelen otomotiv ana sanayii şirketleri, sadece ISO/TS 16949 belgesine sahip tedarikçilerle çalışmayı tercih eder; sağlayıcılarının standartta belirtilen sıkı teknik şartnamelere bağlı kalmalarına büyük önem verirler.


Denetim
Uluslararası Otomotiv İş Gücü ile sözleşmeli olarak, ISO/TS 16949 belgelendirme şartlarına göre denetimler yapıyoruz. Uzman bağımsız denetçilerimiz, kapsamlı sektörel deneyimleri ile rekabet avantajı elde etmenize destek olurlar.
Belgelendirme
Şirketinizin denetimlerinin olumlu sonuçlanması durumunda, Uluslararası Otomotiv İş Gücü onaylı ISO/TS 16949 belgesi sunuyoruz.


Altı adımda belgelendirme süreci

ISO/TS16949 gerekliliklerini kalite yönetim sistemine ve süreçlerinize uygularsınız.
Basit bir başvuru formunu doldurmanızın ardından İnkacert ekibi maliyet, planlama ve belgelendirmeniz için gerekli süreyi içeren, şirketinize özel bir teklif hazırlar.
Sahada  denetimi yapılır.
Tespit edilen uygunsuzluklar kapatılır.
ISO/TS 16949 sertifikanız verilir.

 


ISO 16949 OTOMOTİV KALİTE YÖNETİM SİSTEMİNİN FAYDALARI

 

Maliyet verimliliği – Tek noktadan sağladığımız hizmet ile çoklu tedarikçi ve üçüncü parti değerlendirme gerekliliklerini ortadan kaldırarak maliyetlerinizi azaltın.
Zamandan tasarruf – ISO 9001 ve ISO/TS 16949 denetimlerini kombine ederek daha hızlı geri dönüş sağlayın ve zamandan kazanın.
Daha az risk – Uluslararası otomotiv standartlarının gerekliliklerine uygunluğu sağlayarak risklerinizi minimize edin.
Marka bilinirliği ve saygınlık– Dünya çapında bilinirliğe ve saygınlığa sahip, İnkacert Belgelendirme tarafından verilen, ISO/TS 16949 belgelendirmesi ile marka itibarınızı arttırın.

ISO 9001 BELGESİ bize-ula--n iso-belgesi-nedir Helal Belgesi ANA SAYFA istanbul-ce-belgesi ce-belgesi-istanbul iso belgesi veren firmalar helal-belgesi-nedir-nereden-alinir ce-belgesi-veren-firmalar ankara-iso-ce-belgesi izmir-iso-ce-belgesi antalya-iso-9001-ce-belgesi adana-iso-9001-ce-belgesi bursa-iso-ce-belgesi sakarya-iso-9001-ce-belgesi kayseri-iso-9001-ce-belgesi gaziantep-iso-ce-belgesi afyon-iso-9001-ce-belgesi eskisehir-iso-9001-ce-belgesi kocaeli-izmit-korfez-danismanlik-iso-9001-1 turkak-onayli-iso-9001-belgesi manisa-iso-ce-belgesi konya-iso-ce-belgesi aydin-iso-ce-belgesi ce-belgesi-veren-kuruluslar trabzon--iso-9001-ce-belgesi mersin-tse-iso-ce-belgesi istanbul-iso-9001-belgesi- zonguldak--iso-9001-ce-belgesi google8bd603cc9e013254